Za studena lisované oleje 

Lisujeme oleje z námi vypěstovaných semen, a to ze lnu, ostropestřce, máku a řepky. Do budoucna přijde na řadu i kmínový a hořčičný olej.

Jelikož lisujeme z našich semen, známe historii pěstování a odrůdu, ze které lisujeme. Toto je zvlášť důležité u lnu, kde si zakládáme na obsahu cenných látek v oleji. Lněný olej vylisovaný ze správně vybrané odrůdy je charakteristický vysokým obsahem 3-omega nenasycených mastných kyselin, které všeobecně v ostatních tucích buď chybí, nebo jsou v nízkém obsahu a pro člověka jsou přitom velmi důležité a nenahraditelné. Proto máme vybranou starší odrůdu Libra, která se vysokým obsahem vyznačuje. Tím, že si len této odrůdy  pěstujeme sami a nenakupujeme od jiných pěstitelů, víme, co lisujeme a můžeme tak deklarovat tento obsah. Toto je ještě umocněno pravidelnými rozbory na obsah těchto esenciálních mastných kyselin.

Za studena lisovaný olej z řepky olejky je nutričně a chuťově úplně jiný, než ten průmyslově získávaný. Má jemnou oříškovou chuť. I tento olej obsahuje nedostatkové 3-omega nenasycené mastné kyseliny, ale v podstatně menším obsahu, než lněný. Přesto jich má nejvíc ze všech běžných rostlinných olejů. Uvádí se, že 10 gramů řepkového oleje dodá 40% potřeby 3-omega nenasycených mastných kyselin. Dále obsahuje 6-omega nenasycené mastné kyseliny, které jsou také velice důležité. Málokdo ví, že svým složením je řepkový olej podstatně hodnotnější, než velice propagovaný a oblíbený olivový olej.

Ostropestřcový olej je hodnotný především svým velkým obsahem 6-omega nenasycených mastných kyselin. Olej také obsahuje malé množství silymarinu, který má výborné účinky při jaterních potížích. V tomto případě je ale silymarin podstatně více zastoupen ve slupce plodu.

Makový olej má jako ostropestřcový velký podíl 6-omega nenasycených mastných kyselin. Má příjemnou oříškovou chuť.

Všechny tyto oleje se hodí do studené kuchyně, k přípravě salátů, dresinků, majonéz, k prostému omaštění jídla místo másla, nebo i ke zdravotnímu užití. Nejsou filtrované, průzračnost je zajištěna pouze přirozenozu sedimentací.

Balení olejů a ceny:

lněný olej  250 ml   170,-Kč

ostropestřcový olej  250 ml   265,-Kč

makový olej   250 ml   200,-Kč

řepkový olej  250 ml   80,-Kč

řepkový olej  500 ml  150,-Kč

Oleje (zvlášť lněný) je třeba skladovat v temnu a chladu.

Oleje lisujeme na objednávku, kterou přijímáme na e-mailu objednavky.nouza@seznam.cz nebo na telefonu 734578570. K vyzvednutí jsou po vylisování přímo na farmě Nouza s.r.o., Dolní Pěna 71, 37701 Jindřichův Hradec. Veškeré informace poskytneme opět po mailu nebo telefonu. Do budoucna budeme oleje zasílat i zásilkovou službou.